Čajovna Harmonie
Telefon: +420 777 137 508
Email: info@cajovnaharmonie.cz

Vernisáž výstavy akvarelů

Neoficiální vernisáží jsme v pondělí 1. prosince zahájili výstavu akvarelů slovinské malířky Martiny Štirn. Přítomna byla sama autorka, její japonský manžel Ryuzo, desítka hostů a obsluha se synem. Po krátké úvodní řeči o autorce a její výstavě následoval přípitek a malé pohoštění, které připravil Ryuzo – sushi na tři způsoby bylo výtečné. Příjemný, téměř rodinný večer, se později proměnil v malou přehlídku lidových písní ze Slovinska, Japonska a Moravy. První den výstavy končil v hluboké noci a za to, jak se vydařil, děkujeme Martině s Ryuzem a přítomným hostům. Výstava potrvá do konce března a srdečně Vás na její návštěvu zveme.

Od prosince 2009 až do března 2010 bude součástí interiéru čajovny výstava akvarelů slovinské malířky, tanečnice a performerky Martiny ŠTIRN. Martina vystudovala malířství v Lublani. V letech 2004 – 2006 studovala pražskou AVU v ateliéru Miloše Šejna. Během pražských studií návštívila workshop japonského tance Butó. Tanec ji velmi okouzlil a následně též i samotný taneční mistr, Ryuzo Fukuhara. S Ryuzem v současné době žijí ve Slovinsku, odkud vyjíždějí na své společné nebo samostatné cesty po Evropě, kde prezentují své taneční umění a Martina vystavuje svá malířská díla.

 

V květnu tohoto roku se společně s Ryuzem představila v čajovně jako tanečnice a nyní máme možnost shlédnout její práci malířskou. Inspirací pro soubor vystavovaných akvarelů jí byl pobyt v Japonsku. Příroda v období dešťů byla plná temných barevných odstínů zelené a hnědé, půda těžká, nasáklá vodou. To vše se odrazilo v náladě autorky a projevilo se především v barevných kompozicích jednotlivých malých akvarelů, umístěných na zdech čajovny. Japonská legenda o vladaři, který zabloudil se svým sluhou v lese, dala výstavě název. Velké akvarely na ručním japonské papíře jsou naopak velmi jemné a křehké. Vznikaly na jaře a v létě ve slovinském podhůří, domově Martiny.