Čajovna Harmonie
Telefon: +420 777 137 508
Email: info@cajovnaharmonie.cz

Festival pro TIBET 2012 – II

Čtvrtek 5. dubna 19:00 – to je nový termín promítání unikátních dokumentárních filmů z tibetského archivu v New Yorku. Filmy Uvedení Jeho Svatosti dalajlámy do řádu (1958) a Tibetský příběh (1965) uvede ing. Jana Neboráková, předsedkyně občanského sdružení M.O.S.T., které Festival pro TIBET 2012 organizuje. Zasvěcený komentář a případná diskuse s ing. Janou Neborákovou zakončí čtvrteční filmový večer.

Dodatek 4.4.: Diskusi a komentář k filmům obstará Petra Šnirchová, kolegyně Jany Neborákové, která je zdravotně indisponovaná (přejeme brzké uzdravení a dobrý zrak!).

„“

Uvedení Jeho Svatosti dalajlámy do řádu (1958)

Barvitý dokument zachycující sekvence přísných ústních zkoušek, jejichž složením 14. dalajlama získal titul geše lharampa (obdoba západního titulu doktor theologie). První část filmu byla natočena v roce 1958, druhá část pak v roce 1959, pouze několik týdnů před vypuknutím povstání ve Lhase a útěkem Jeho Svatosti dalajlámy do Indie. Pozoruhodné jsou záběry z Potály, staré Lhasy, Tsuglagkhangu (hlavního lhaského chrámu) a kláštera Gandän (později zničeného), mnichů, členů tibetské vlády a rituálních tanců. Dokument Uvedení dalajlamy do řadu byl původně snímán na 8 mm film.